Su Kontrası Nedir?

Su Kontrası Nedir?

Su Kontrası Nedir

Su Kontrası tekne yapımı için üretilmiş özel kontraplaklardır.Bunun en önemli sebebi ağaç kalitesinin normal kontrplaklardan farklı olmasıdır.Okume, huş ve köknar marin kontrplak için en sık tercih edilen ağaçlardır.Ülkemizde bugün her türlü uygun kontrplağı rahatlıkla bulabiliriz.
Ülkemizde 1700x2200 ölçüsünde tabaka daha yaygın bulunmaktadır ancak ithal kontrplaklar, 1200x2400 ölçüsünde olabilmektedir. Birde bildiğiniz üzere kontrplakların kalınlıkları vardır.Ülkemizde 4,6,8,10,12,15 ve 20 mm kalınlıklarında kontrplaklar bulunabilmekte.

4mm kontrplak genelde üç katlıdır. Üç katın aynı kalınlıkta olması kalite göstergesidir. Kalın bir iç katın üzerine basılmış ince iki kat tercih edilmemelidir.
6 mm için 4 kat, 10 mm için 5 kat ve 12 mm için 7 kat ya da fazlası tercih edilmelidir.Ağaç kalitesinde iç katların kalitesi nasıl ise dış katlarında kalitesi aynı oranda olmalıdır.Katların ek yerleri ise boşluk içermemelidir.
Kontrplaklar imal edilirken katları yapıştırmak için reçineler kullanılır.Bu reçineler kontrplakları suya ve neme dayanıklı hale getirir.
İyi bir kontrplağı anlamanın yolu bir parçasını kaynatmaktır.Eğer kaynatıldığında katlar ayrılıyorsa o malzemeden vazgeçmeniz gerekecektir.
Kontrplak tabakalar, yerden biraz yükselmesini sağlayacak bir ızgara üzerine üst üste istiflenebilir. Eğilip bükülmemesine dikkat etmelidir.